Akustyka
Akustyka budowlana obejmuje zagadnienia związane z eliminowaniem lub ograniczaniem poziomu hałasu, powstającym w pomieszczeniach lub przenikającym z innych pomieszczeń czy z zewnątrz. Dobre parametry akustyczne osiąga się poprzez właściwe planowanie rozkładu pomieszczeń, rzetelny dobór materiałów konstrukcyjnych, jak również poprzez stosowanie materiałów dźwiękochłonnych. Minimalne wskaźniki izolacyjności akustycznej (R) są określane w dB i wynoszą od 50 dB do 53 dB dla różnych ścian w wielorodzinnych budynkach mieszkaniowych. Im większy jest wskaźnik R, tym większa jest izolacyjność akustyczna danej ściany. Ściany oddzielające mieszkania od klatek schodowych i korytarzy są przegrodami o wysokich wymaganych akustycznych i zastosowane wyroby powinny być przebadane w zakresie wpływu na izolacyjność akustyczną.
Na parametry akustyczne warstwy izolacyjnej wpływa wiele czynników (grubość, ilość łączników, masa oraz sztywność dynamiczna zastosowanych materiałów), dla tego w przypadku ścian o podwyższonych parametrach akustycznych niezbędne jest wykonanie badań laboratoryjnych konkretnego ustroju izolacyjnego na ciężkiej przegrodzie normowej. System docieplenia powinien być przebadany pod kątem wpływu na wskaźnik oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej przegrody.
Jeżeli chodzi o materiały izolacyjne wymagany jest raport z badań określający współczynnik poprawy izolacyjności akustycznej właściwej przegród wewnętrznych ΔRw oraz widmowych wskaźników adaptacyjnych C oraz Ctr. Problemem systemów dociepleń jest to, że składają się one z sprężystego materiału izolacyjnego oraz sztywnej warstwy zbrojącej. Taki układ jest niekorzystny pod kątem akustyki, bo dochodzi do rezonansu i wzmocnienia fal dźwiękowych, co obniża izolacyjność akustyczną całej przegrody. Szczególnie efekt ten widoczny jest dla ścian o dużej masie (żelbet, beton, silikat). Istnieje wiele systemów do izolacji termicznej, których współczynnik ΔRw+C nie jest ujemny, są to systemy izolacji termoizolacji dedykowane do ścian o wymogach akustycznych. Nie można natomiast stosować systemów niedostosowanych do tych wymogów, gdyż wykazują one ujemny współczynnik poprawy izolacyjności akustycznej od -4 do -9 dB. Jak potwierdzają liczne badania zagraniczne, jak również i polskie, bardzo popularne we współczesnym budownictwie wielomieszkaniowym rozwiązania znacznie zmniejszają izolacyjność akustyczną całej przegrody. Dane te zostały potwierdzone w Zakładzie Akustyki ITB, gdzie przeprowadzono badania akustyczne w odniesieniu do ścian międzymieszkaniowych z elementów silikatowych drążonych o gr. 24 cm, których wskaźnik izolacyjności akustycznej ΔRw+C przy zastosowaniu tynku cementowo-wapiennego powinien wynosić 49-50 dB, tymczasem przy zastosowaniu wykończenia w postaci płyt gipsowo-kartonowych zamocowanych na plackach gipsowych zmniejszył się do 40-43 dB.
Tabela 1: Wyniki badań ITB
Nazwa okładziny | ΔRw+C |
Systemy ETICS na bazie wełny mineralnej | -1 dB |
Systemy ETICS na bazie styropianu | -4 dB |
Ruszt z płyt GK z wypełnieniem z wełny mineralnej | -4 dB |
Płyta GK przyklejona „na plackach” | -9 dB |
W badaniach akustycznych te systemy wykazują zmniejszenie wskaźnika oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej nawet do -9dB. Zgodnie z obowiązującymi zasadami oceny wyrobów budowlanych ETAG 004, jeżeli parametry akustyczne nie zostały ustalone w wyniku badań, wartość każdego ze wskaźników: ΔRw, Δ(Rw+C), Δ(Rw+Ctr) należy przyjąć jako równą -8d.
Oznacza to, że w projektowaniu i ocenie właściwości akustycznych budynku, po zastosowaniu na ścianie ocieplenia nieposiadającego badań jej izolacyjność określoną wskaźnikami Rw, RA1 lub RA2 zmniejsza się o 8 dB.
Raport z badań powinien zawierać wartości Rw, C oraz Ctr ściany bez docieplenia oraz po jej dociepleniu. Tynki firmy Bauwer są przebadane przez Instytut Techniki Budowlanej pod kątem zwiększenia izolacyjności (raport nr LZF00-01364/20/ZOONZF).
Ściany oddzielające pomieszczenia ogrzewane od klatek schodowych otynkowane tynkiem ciepłochronnym Bauwer Light grubości 4 cm odpowiadają wszelkim normom w zakresie izolacji akustycznej dodatkowo zwiększając izolacyjność akustyczną oraz wygłuszając pomieszczenia.
Tynk ciepłochronny Bauwer poprawia izolacyjność akustyczną o 2 dB.
Tabela 2: Wyniki badań tynku Bauwer Light przez ITB
Poprawa izolacyjności akustycznej właściwej | ΔRw | Δ(Rw+C) | Δ(Rw+Ctr) |
1 dB | 2 dB | 2 dB |
W wyniku stosowania tynków termoizolacyjnych Bauwer następuje poprawa izolacyjności akustycznej właściwej. Dodatkowo tynki Bauwer są doskonałym rozwiązaniem na wygłuszanie hałasów oraz eliminację efektu echa.
Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie stosuje się wykończenia potęgujące szumy i echo: gresy, płytki, kamień ( klatki schodowe, garaże, pomieszczenia gospodarcze, korytarze, kuchnie, łazienki, hole ).
Świadomi skomplikowanej natury zagadnień związanych z akustyką, pragniemy zapewnić kompleksowe wsparcie w tym zakresie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, nasz dział projektowy oferuje bezpłatne wykonanie obliczeń akustycznych do projektów, opierając się na obowiązujących normach i najwyższych standardach branżowych. Zachęcamy architektów do współpracy z nami, aby wspólnie tworzyć przestrzenie o doskonałych parametrach akustycznych, które spełnią wszystkie wymagania użytkowników oraz przepisów.