Kontakt:
+48 17 850 82 71
ZALETY SYSTEMU

Nasze wyroby posiadają wiele zalet, które wyróżniają nas na rynku materiałów do budowy i remontu domów. Przedstawiamy Państwu najważniejsze.
 
Dalej
ZASTOSOWANIE

Wysoka jakość oraz liczne zalety naszych wyrobów pozwalają na wykorzystanie naszych wyrobów do różnych celów podczas budowy lub remontu budynku. Przedstawiamy najbardziej popularne.
 
Далі

Tynkowanie zawilgoconych murów

 

OCIEPLANIE ZAWILGOCONYCH ŚCIAN

 

W przypadku gdy mamy do czynienia z murem narażonym na działanie wilgoci (np. przez podciąganie kapilarne) system BAUWER jest jednym z niewielu rozwiązań pozwalających na ocieplenie takiego muru bez narażania go na zniszczenie poprzez nadmierną zawartość wilgoci.

Z taką sytuacją najczęście spotykamy się przy budynkach wybudowanych przed 30 laty i strarsze. Istniejące w tamtych czasach technologie izolacji murów nie były trwałe, co powoduje, że z czasem mury te stają się narażone na podciąganie kapilarne wody oraz zawilgocenie ścian. Skutkiem takigo zjawiska jest rozwój pleśni grzybów, a w późniejszym czasie uszkodzenie muru. Do walki z danym zjawiskiem stosuje się kosztowne inwazyjne technologie, które i tak nie rozwiążą problemu w 100%.

W takiej sutuacji należy zapewnić swobodne odparowanie wilgoci ze ściany. Pokrycie muru tynkiem cementowo wapiennym znacznie zmniejszy odparowanie, co spowoduje zwiększenie powierzchni rozprzestrzeniania się zjawiska zawilgocenia muru.

W przypadku ocieplenia takiego muru styropianem, który nie przepuszcza pary wodnej ściany szybko staną się mokre na całej wysokości budynku, a ich wilgotność znacznie wzrośnie. Spowoduje to podwyższenie wilgotności w budynku, nieprzyjemny zapach, rozwój pleśni i grzybów oraz korozję biologiczną ścian. Mury będą narażone na nieodwracalne szkody.

Zaleca się wykorzystanie tynków renowacyjnych, które mają podwyższoną paropszepuszczalność, ale nie mają właściwości termoizolacyjnych. Wykorzystując tynk ciepłochronny BAUWER Light, ocieplimy dom oraz zapewnimy szybkie odparowanie wilgoci ze ścian.

Taką możliwość dają właściwości tynku BAUWER - wysoka paroprzepuszczalność oraz opór cieplny.

       

       
PRZYKŁADOWY UKŁAD WARSTW
       
   

1. Ściana

2. Grunt głebokopenetrujący

3. Obrzutka cementowa

4. Tynk termoizolacyjny BAUWER

5. Siatka zbrojąca

6. Szpachla BAUWER

7. Tynk dekoracyjny

8. Farba

 
OPIS WARSTW
 
1. Ściana
  Tynki BAUWER mogą być nakładane na wszytkie rodzaje ścian w tym też drewniane.
 
2. Grunt głębokopenetrujący
  Grunt głębokopenetrujący służy w tym przypadku w celu zmniejszenia wchłaniania przez ścianę wody z zaprawy. Woda jest potrzebna dla wiązania i dojrzewania cementu, który jest spoiwem w naszych tynkach. W tym przypadku zamiast nakładania gruntu można namoczyć ścianę wodą.
 
3. Obrzutka cementowa
  Obrzutka cementowa jest przygotowywana z piasku i cementu w stosunku 1:1 lub jako gotowa zaprawa z worka. Zadaniem obrzutki jest zwiększenie przyczepności tynku do ściany. Wykorzystanie obrzutki jest obowiązkowe.
 
4. Tynk termoizolacyjny BAUWER
 

Tynk termoizolacyjny (ciepłochronny) służy jako warstwa ocieplająca. W zależności od celów do jakich musi być wykorzystana może to być tynk BAUWER Light (o lepszych parametrach izolacyjnych) lub BAUWER Standard (o lepszych parametrach wytrzymałościowych). Może być nakładany ręcznie lub maszynowo.

Szczegółowe parametry tynku BAUWER Light

Szczegółowe parametry tynku BAUWER Standard

 
5. Siatka zbrojąca
  Zalecamy wykorzystanie siatki zbrojącej (podtynkowej) dla zwiększenia wytrzymałości tynku na uszkodzenia mechaniczne. Stosować siatkę odporną na działanie alkaliów i wymiarze oczek 6x6 mm lub 8x8 mm.
 
6. Szpachla BAUWER
 

Zaprawa szpachlowa BAUWER służy do zwiększenia parametrów wytrzymałościowych tynku. Służy także jako zaprawa do zatapiania siatki podtynkowej. Tynki BAUWER cechują się dużą porowatością i nie są odporne na ścieranie, dla tego muszą być pokryte twardym materiałem odpornym na ścieranie. Zalecamy do wykorzystania w tym celu zaprawy BAUWER Szpachla. Cechuje się ona wysokimi parametrami mechanicznymi (klasa CS IV), jest materiałem paroprzepuszczalnym oraz termoizolacyjnym.

Szczegółowe parametry zaprawy BAUWER Szpachla

 
7. Tynk dekoracyjny
  W celu polepszenia wyglądu elewacji, ścianę można pokryć tynkiem dekoracyjnym. Należy pamiętać, że wykorzystanie tynków nieprzepuszczających parę wodną uniemożliwi odparowanie wody ze ściany. Należy wykorzystywać tynki mineralne. Wykorzystanie tynku dekoracyjnego nie jest obowiązkowe.
 
8. Farba
  Nasz system może być wykończony wszelkiego rodzaju farbami. Stosowanie tej warstwy nie jest obowiązkowe.
       

       
SZCZEGÓŁY TECHNICZNE
       
 
       
       
       
       

UWAGA ! Poszukujemy wykonawców i dystrybutorów na terenie całego kraju.